Just when I was out, they pulled me back in…
Det är söndag kväll och det har regnat hela dagen. Jag och Sanji sitter på den lokala puben och jobbar med hemsidan till tonerna av reggae musik i bakgrunden.
Det har vart en tuff helg och bägge två är lite slitna. Det är mycket som måste göras, så vi sitter fokuserade på arbetet käkar nachos och drycker varsin pilsner. På senare tid så har det varit enormt svårt att samla hela gänget. THEMAN har varit i spanien, Nomaggiz är hemma och flöjtar med sin flickvän och Xtreeme är i Göteborg. För var gång vi ska ha möte så är det alltid någon som har en tjej på G. Jag och Sanji har därför bestämt oss för att göra klart dagens uppgifter en gång för alla. Inga tjejer idag!
Problemet är att stället börjar fyllas med folk och snart sitter det tjejer inom räckhåll. Vi struntar dock i dem och fortsätter med arbetet.
Jag tar en paus och går in i rökrummet. Det står en tjej lutad mot väggen och en kille som försöker få hennes uppmärksamhet.
Jag tycker att det är fascinerande att observera interaktionen. Fan han är alldeles för på. Backa upp lite och luta dig mot väggen. Låt henne komma till dig. Tänker jag för mig själv.
Hon börjar snabb bli uttråkad, och dödstöten infinner sig när han börjar skryta om att han är civilingenjör. Hon lämnar snabbt rummet kort därefter.
Synd, om han bara visste tänker jag för mig själv.
Jag går tillbaks till Sanji och kommer på han i set med tjejen från rökrummet. Jag ler och sätter mig intill honom. De utbyter nummer kort därefter och hon går tillbaks till sitt sällskap.
”Hon öppnade mig.”, säger Sanji och ler som busig liten pojk. Vi skrattar och fortsätter jobba.
Någon timme senare har vi jobbat klart och bestämmer för att ta ytterligare några kalla på haket runt hörnet. Med oss har vi tjejen och hela hennes sällskap.
Väl där sitter Sanji och tjejen i djup samtal medan jag underhåller hennes sällskap. Jag tröttnar snart och bestämmer mig för att ta en sväng kolla in stället.
Jag går fram till baren och ser henne sitta där. Just when I was out, they pulled back in! Jag kliver fram till henne och påbörjar en konversation…
I love my life.
Superman
Läs våra medlemmar kommentarer på länken nedan.
http://www.c-r.se/forum/showthread.php?goto=newpost&t=656
Även dessa artiklar kan intressera dig »
Hon fipplade med mikrofonen och fick den till slut att fungera, satte sig framåtlutad och tryckte den under näsan på mig… ”Berätta hur du kom in på det här” Jag sitter i min lägenhet med en frilansjournalist som gör dokumentärer för en av våra Public Servicekanaler och prataar om communityt, min egen utveckling, vår verksamhet [...]
Sitter och laddar inför kvällens utgång, ska börja lugnt med middag med mor och lillebror, men sen blir det ut i Stockholms nattliv med fingret på avtryckaren igen. Jag hade sjukt roligt igår när jag var ute själv (Superman och Nomaggiz avvek för att ta hand om sina strippor, which is cool, jag är en [...]
Grabbar, det snackas ofta om ”hon visade sig vara intresserad”, ”tecken på intresse”, ”pillar hon på håret”, och andra ”tecken” som killar letar efter för att säkerställa om hon är intresserad eller inte. Allt detta är bra, men det är ungefärliga uppskattningar. Det finns dock ett tecken som inte slår fel, ett tecken som trumfar [...]
Läste nyss en blogg på nedanstående länk. Det handlar om ett tjejgäng som interagerar med en man på pendeltåget mot Märsta. http://www.tjuvlyssnat.se/stockholm/come-on-baby-light-my-fire En av tjejerna anstränger sig lite väl för att kunna klassas som en vanlig konversation. Till synes så kan det verka retfullt av henne, men skenet bedrar. Jag skulle säga att hon var [...]







Jag säger alltid:
Viktigt att ha kul på jobbet.
Skitkul att ni har det.
Peace, love & respect