Blogg »

Inred ditt hem del 2

Okej, då min förra del skapade förvirrning hos en person bestämmer jag mig för att klargöra mitt syfte här:

Du har en identitet. Det finns väldigt många saker OM dig som DU borde se till att kvinnor får reda på. Denna bloggpost och del av denna artikelserie handlar ENBART om hur du kan inreda ditt hem för att koppla din identitet till något verkligt och även förstärka bilden av den.

Så först och främst.

Vem är du? Vad är dinna hobbys? Vad brinner du för här i livet?

Svara på dessa frågor. Fortsätt senare med

Vilka föremål har du hemma som är ett resultat av detta eller ett verktyg för detta. T.ex. Är du skejtare så ta fram din skateboard, har du pokaler från utövad aktivitet så ta fram dem etc.

Okej, vad är det vi vill göra?

Saker som på något sätt visar vad vi har åstadkommit vill vi INTE skylta med, men vi vill ändå visa upp dem. Så pokaler, coola foton på resor vi har vart i etc. vill vi hänga av i rummets ”baksida” som rent allmänt kan tänkas vara väggen mitt emot TVn. Syftet är att visa upp vad vi åstadkommit med utan att visa att vi försöker hårt med att ALLA ska se det.

Saker som visar vad vi håller på med och allmänt är coola är skateboards, cyklar, gitarrer etc. Dessa kan tas fram utefter vad de utgör för syfte. Superman och Sanji har sina ascoola cyklar bredvid sängen där de får plats. Superman har även sin andra, mer sportiga, cykel upphängd i väggen. Jag har mina tre gittarer upphängda och ställda i ett hörn som är min ”gitarrhörna”. Jag tycker om att skriva och att läsa, därav har jag en bokhylla som just nu tyvärr är ordnat på ett slarvigt sätt, men där jag har min tjocka Härskarringstrilogin-bok har jag gjort plats för små figurer från filmerna som jag och Cantina har målat tillsammans.

Så ställ fram dessa saker och låt det vara snyggt och att de inte står i vägen.

Sist vill jag nämna hur man ”strategiskt” kan inreda dessa. Jag har ju mitt rum och får jag kvinnligt sällskap är det en självklarhet att vi går in i mitt rum. Har du en lägenhet med vardagsrum och ett sovrum så vill du inte gå in i sovrummet direkt och du behöver inte ha föremål placerade i sovrummet för att ”lura in en tjej” till ditt sovrum. Dock kan det hjälpa till vid de tillfällen du är med en tjej som har svårigheter med att ta beslut om att ha sex, utan vill att det ”bara ska hända”.

Superman och Sanji har ju sina ascoola cyklar i sovrummen. Jag skulle ha haft min gitarr i sovrummet. Basen skulle jag ha haft i vardagsrummet för att väcka intresset om min gitarr.

Det grymma med att ha saker som säger saker om er identitet är att ni kan prata om er identitet och nämna föremålen för att förenkla att ni senare drar hem till dig. Och även omvänt, när ni är hemma kan du prata om föremålen för att förmedla din identitet.

Så ta fram era saker och se er omkring i hemmet hur ni kan lägga upp det.

Mvh

- Alexander


Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Ikea is the shit! Ända problemet är att det lite som H&M kläder kan ge känslan av att man saknar stil och smak utan bara är copy chode. För er som tycker jag är lite för mycket på, låt mig få presentera denna artikelserie! Jag har inrett mitt rum och med det börjat på en [...]

    Tjenare gubbar! Då kommer min utlovade inredningspost. Jag vill börja med en liten disclaimer att jag inte är någon inredningsexpert och att jag därför inte kommer prata om vad som är modernt, färgval etc. Jag kommer att säga vad jag tycker är snyggt, hur jag inreder mitt hem och varför. Del ett kommer att handla [...]

    Jag läser med intresse artikelserien på SvD:s ”idagsidan” om unga som upplever livskriser i åldern 20-29 och ställer mig frågan, ”Vad är egentligen problemet?” Del 1 Del 2 Del 3 Varför upplever dagens 20- till 29-åringar en livskris som tidigare generationer i samma åldersspann inte upplevt? Jag tror att svaret är ganska enkelt. Vi är [...]

    Det finns två missuppfattningar som jag funderat en hel del på vad gäller attraktion, game eller vad man nu väljer att kalla det och det är missuppfattningar som även många män som har hyfsad framgång med kvinnor verkar förbise… Den första är den utbredda missuppfattningen om att stil, ordning hemma och hur ens hem ser [...]

    Glimras förvirrade singelliv är en av många bloggar skrivna av singeltjejer som är intressanta att läsa. Reagerade på de här posterna http://glimrablue.blogspot.com/2007/12/statistik.html och http://glimrablue.blogspot.com/2007/12/vidare.html där hon skriver om en KK och hur man vill ha den relationen. Det första jag tänker på är alla killar som går runt och tänker att tjejer inte gillar sex [...]

Kommentera denna Artikel:







CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

The Beginner’s Drawing Pep Talk

The Beginner’s Drawing Pep Talk

Föds vissa män till naturlig begåvade charmtroll eller är det möjligt att lära sig bli en?

Följande artikel av konstnären Gene Snyder tycker jag slår huvudet på spiken och hans teori kan appliceras vare sig du vill bli en bättre konstnär eller attraktivare människa. Håll till godo.

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Intensivhelg Stockholm, 27-29 januari [FULL]

Intensivhelg Stockholm, 27-29 januari [FULL]

Helgen den 27-29 januari är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Förkväll med CR – Stockholm, 10 februari

Förkväll med CR – Stockholm, 10 februari

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Malmen fredag 18 november.

Intensivhelg Stockholm, 24-26 februari

Intensivhelg Stockholm, 24-26 februari

Helgen den 24-26 februari är det dags igen i Stockholm. Många har redan tagit den numera klassiska intensivhelgen för killar som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill komma igång med dejtandet på allvar.

Dagkurs Stockholm, 10 mars

Dagkurs Stockholm, 10 mars

Lördag 10 mars är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Göteborg, 23-25 mars

Intensivhelg Göteborg, 23-25 mars

Helgen 23-25 mars är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör