Blogg »

”Vad är nästa steg?” av Mister.M

Jag tänkte idag blogga om en fråga vi ofta får, både på bootcamp och i forumet. Det kan te sig som en vanlig fråga, eller en ganska enkel fråga, men sanningen är att den kan bli rätt komplex. Idag ska vi dock försöka hålla det så konkret och enkelt som det bara är möjligt.

Frågan jag tänker behandla idag är:

Vad är nästa steg? Vad skall jag göra nu?

Frågan kan gälla både enskilda situationer, samt ens totala utveckling och svaret kan variera enormt ifrån person till person. Det finns dock en gemensam nämnare, och ni kommer inte tycka om det här svaret. Fortsätt försök.

Det behöver inte bli mer avancerat än så. Säg att du läst posterna om målsättning och motivation, du har klara mål, du är motiverad. Du kommer en bit på vägen, men utvecklingen börjar stagnera och du börjar fråga dig själv; Hur skall jag göra nu? Vad är nästa steg? Det känns som om du sitter fast. Jag tror att alla som genomgått någon form av större utveckling eller jobbat mot ett mål en längre tid känner igen sig. Det känns inte alltid helt bra. ”Fan, jag har inte kommit någonstans…”. Vi brukar rekommendera att man dokumenterar sina tankar och sin situation, genom att skriva om sina tankar och upplevelser i forumet eller, om man vill vara mer privat, i en journal hemma. När du känner såhär nästa gång kan du gå tillbaka, kika på dina gamla tankegångar. Nio gånger av tio inser man då att man faktiskt kommit långt sen senast.

Men jag skall sluta svamla. Vad är då nästa steg? Hur tar man sig till nästa steg? Vad gör en kille som tar saker och ting till nästa steg? Nästa steg är alltid att ta det till en ny nivå, ta relationen till nästa steg, testa mera. När du tvekar på vad du skall göra, gå rätt fram! Försök lite mer. Det är en gemensam faktor för alla som lyckats – de har misslyckats mer än alla andra. Jag brukar ibland jämföra med baseball, de som är allra bäst, högst upp i Hall-of-fame, de misslyckas kring 70% av gångerna. Ändå är de allra bäst på vad de gör och är oerhört framgångsrika.

Thomas A. Edison misslyckades otaliga gånger innan han fann den rätta formeln för att få sin glödlampa fungerande. Hans kommentar?

”I have not failed. I’ve just found 10,000 ways that won’t work.”

Okej, så du har misslyckats med din öppning. Du sa hej, och tittade sedan rakt ner i hennes urringning. Sen gick hon därifrån. Har du misslyckats? Nej, du har lärt dig att det sättet att inleda en konversation inte fungerar, eller behöver modiferas en aning. Misslyckas gör du först när du slutar försöka, eller när du gör samma sak om och om igen, och förväntar dig ett annorlunda resultat. Ibland kommer du, som sagt, vara frustrerad, tänka ”DETTA GÅR INTE!” och bara vilja kasta saker omkring dig. Men det är i de ögonblicken du utvecklas. Du vill mer än någonsin lösa det, och ofta är det enda som snurrar i ditt huvud: ”Hur skall jag lösa detta?” Fråga tillräckligt mycket, och tillräckligt bra frågor, så kommer du få ett svar.

Sammanfattningsvis, fortsätt försöka avancera i den givna kontexten, oavsett situation. Du kanske stöter på stora hinder, allt kanske går åt skogen, men du kan bara lära dig genom att begå misstagen, inte genom att läsa om andra som gör dem. Erfarenhet är en god lärare.

/Mister.M

För närvarande finns det "2 kommentarer"

  1. Dave skriver:

    Bra post, som går att applicera på mycket! Själv spelar jag relativt mycket poker och den här posten kan hjälpa mig inom det bland annat. =)

  2. 1331 skriver:

    Hehe, det där citatet är ett utav mina absoluta favoriter. Helt rätt inställning att ha när saker och ting går ”fel.”

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Vi har alla varit där, skjutit saker på framtiden, inte riktigt orkat, tänkt att man kan göra det sen, gjort något roligare istället, inte riktigt gett allt. Varje gång blir man lika besviken på sig själv. Det här händer mig så gott som dagligen i någon del av mitt liv, träning, det sociala eller kanske [...]

    Härom dagen skrev jag en post om motivation som ni finner här. Första steget för att åstadkomma en förändring är som sagt att skapa ett tryck på sig, att vara så övertygad om att saker och ting måste förändras att det nästan är obekvämt att vara i den position man befinner sig i för tillfället. [...]

    Charismatic Revolutions introduktionserbjudande i Malmö blev en succé! Det var givande för alla inblandade – både studenterna och för oss. Hela upplevelsen var magisk. Komiska guldklimpar flög fram och tillbaka och jag tror seriöst att jag imorgon kommer ha magrutor av allt skrattande. Studenternas uppfattningar av verkligheten blåstes bort och portar till möjligheter öppnades. Jag [...]

    OBS! Läs hela texten Okej Grabbar, dags för lite äkta Charismatic Revolution tips on getting laid. Innan jag börjar med min steg-för-steg manual (som jag nästan gråter för att jag delar ut den till hela sverige) vill jag vara säker på att ni alla har förberett er väl innan ni börjar använda dessa. Se därför [...]

    Själva konceptet som vi håller på med, att gå ut, träffa massvis med nya tjejer och genomgå ganska så stora förändringar vad gäller sitt beteende och kompetens, kan ofta verka ganska skrämmande. Man är rädd för att bli nekad, eller få nobben. Tänk om någon ser att jag inte är bra med tjejer? Tänk om [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör