Blogg »

Austin Powers – the attractive male, av Threk

austin20powers20shagadelic 210x300 Austin Powers – the attractive male, av Threk

Hej alla!

Nu under CRs arbetsvecka har det varit lite dåligt med blogging från vår sida. Här kommer en intressant bloggpost av Threk, en trogen forummedlem! Enjoy!

Alla har sett Austin Powers, en engelsk hemlig agent som är suverän med brudar. Han saknar dock utseendet (som Bond så tydligt har) men det är ett par attribut som verkligen stämmer överrens med teorin bakom C-R-metoden. I den här bloggposten så kommer jag att ta upp samtliga anledningar till varför Austin Powers får ligga som en rockstar.

1. Austin Powers blev nedfryst på 60-talet och tinades igen på 90-talet. Han lever dock fortfarande i 60-talet och har samma stil som då och han tror på den till 100 %, han lever efter den och han skiter fullständigt i vad du tycker om hans livsstil. Men faktum är den att du tycker att det är intressant att det finns någon som inte ser ut exakt som alla andra killar, Austin Powers är ju unik, vilket gör dig mer intresserad… vad är det som får honom att våga vara unik?

2. Om du försöker trycka ner Austin Powers så kommer han enbart att skratta, eftersom han tror så starkt på sig själv, så kommer det sluta med att det blir du som blir hånad. Hans självkänsla är starkare än dina förtryck… detta märker alla i omgivningen och resultatet blir att hans värde höjs medan ditt sänks.

3. Austin Powers kommer inte tillåta att du drar in honom i din verklighet, 90-talet, han kommer fortfarande att köra sitt race och det är upp till dig att antingen skita i honom eller dras in i hans verklighet, du kommer självfallet att vilja leva i hans verklighet eftersom Austin Powers alltid har kul! Om du nu inte vill följa med i hans verklighet så är det upp till dig, han skiter faktiskt i det, då hans livskänsla, livsstil är starkare än hans känslor för dig, så mycket tror han på sig själv!

4. När du ser Austin Powers så kommer du att lägga märka till honom, med ett ständigt leende, ett glow, ett kroppsspråk som säger ”här är jag, jag är awesome” samt någon han pratar med hela tiden. Du kommer att undra ”vem är det, och varför är han så lycklig?”. Den tankebanan kommer automatiskt att bilda undermedveten attraktion och du kommer att känna en önskan om att få träffa honom, att få vara med honom. Samtidigt som han pratar med människor hela tiden så kommer du få en bild av att ”om han alltid pratar med någon och de är intresserade i det han har att säga så måste det vara en bra kille, honom vill jag träffa”.

Detta är inte bara på klubben, han lever inte ett ”klubbliv” och ett ”dagsliv” utan hela hans liv lever han såhär.

5. När du får turen att träffa Austin Powers så kommer du att bli överlycklig eftersom han inte fokuserar på att ta värde ifrån dig, han behöver inte dig för att boosta sitt ego. Han är där och han fokuserar på att ge värde till världen, till alla på klubben, till dig!

Austin kommer att skämta, prata om flummiga saker, ge dig kino, samtidigt som han öppet vågar erkänna sin sexuella drift utan att skämmas för den! Han är en MAN och han har sina behov och han vet om att du vet det! Dessutom så skiter han i vad du tycker om det!

6. Sex är en rolig grej för Austin Powers, han ser inte det som en helig ritual, han har det eftersom han gillar det och för han tycker det är kul.

Det handlar inte om ditt utseende, det handlar om vem du är och hur du uttrycker dig själv som person.

För närvarande finns det "5 kommentarer"

  1. Thunder skriver:

    Bra blogginlägg! Dock är Austin endast en filmkaraktär, och har därav ett manus att efterfölja. Ett verkligare exempel hade önskats, men vi förstår nog principerna! :)

  2. Maximus skriver:

    Austin Powers har verkligen en mer energirik version av James Bond, och attraktiv!

  3. Kad skriver:

    Bra skrivit Threk. Jag vet dock inte vem Austin Powers är…

  4. Hardstyle skriver:

    Han lever ju inte i den riktiga verkligheten. Han har ju lurat sig själv. Jag skulle hellre vilja se världen som den är, på riktigt.

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Vänner jag har nöjet att idag presenter nästa C-R co Instructor Mister M 20år, Säljare, Göteborg Mister.M är född och uppvuxen i hjärtat av Göteborg med en stor skara syskon. Tidigt fick han lära sig konceptet att alltid retas och vara kvicktänkt, inte minst när han började med lagsport, något som sedan dess följt med [...]

    Det finns två typer av killar som är bra med brudar (eller ger sken av, I’m not sure). 1) Fiskaren 2) Magneten Och nej detta är inte baserat på någon stor studie och jag har inte baserat namnen på dessa utefter någon freudiansk symbolik – de är enbart resultatet av mina egna observationer hos extremt [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör