Blogg »

Att välja vem du går ut med.

När man börjar med Pickup så ser ofta ens gamla kamrater det som något konstigt.
”Varför ska man göra sådär för? Sitt ner och drick öl istället”
Detta kommer ofta för att man överhypear pickup, själv läste jag The Game och berättade för ALLA mina killkompisar om hur lion lamb  300x224 Att välja vem du går ut med.man skulle göra, om opinion openers, om negging om allt som stod i den boken.

Dom flesta av mina kompisar bara skrattade åt mig och tyckte det var helt CP. Så. Vad gjorde jag?
Jag hittade en massa Wings att gå ut med. Både bra och dåliga wings.

Vissa av dessa blev mina vänner, som jag träffar. Gör en massa saker som inte handlar om pickup med och vissa av dom var folk jag gick ut för att ”gamea” med.
Jag träffade folk från alla storlekar, hudfärger, åldrar och social status. Vissa var riktiga freaks medan vissa var vettiga människor.

Vad gjorde detta för mig då? Jo Jag alienerade mina vanliga människor ”Dom vet ju inte och tycker inte pickup är roligt, varför ska jag gå ut med dom för?” var min tankegång. Jag blev mer och mer insyltad i pickupträsket, levde, andades och var pickup. Satt på jobbet, lusläste CR forumet om nya öppnare, rutiner att använda och skrev storytelling som jag övade på lunchrasten med jobbkamraterna.

Steg efter steg insåg jag att jag helt hade slutat att umgås med mina gamla vänner, för att ersatt dom med pickupfolk, som jag under den här tiden nästan enbart pratade pickup med, med några undantag för folk som jag faktiskt fortfarande träffar och har roligt med.

Jag började då sakta men säkert be om ursäkt till dom kamrater som jag trampat på tårna på, dissat på krogen för att ”gamea” och istället för att förklara pickup för mina gamla kompisar så inkluderade jag dom i mina sets. Visade dom att man inte BEHÖVER stå i ett hörn och stirra i en vägg för att ha roligt på krogen. Man kan faktiskt prata med massa människor på krogen utan att vara en pickup guru.

En av mina närmaste vänner som jag dessutom bor med, har under hela tiden jag känt honom varit en relativt natural med tjejer. Hans ”game” exploderade efter detta och han och jag har tillsammans byggt ett underbart game ihop. Utan att han egentligen kan nån pickup teori, självklart frågar han mig ibland efter småsaker och jag säger hur det fungerar.

Jag vet egentligen inte vad jag ville säga med detta mer än att ta det lugnt. Hypea inte pickup för era kamrater och när ni letar efter wings. Hitta folk ni tycker är roliga att umgås med förutom när ni är på krogen. Hitta kamrater som ni har roligt med, inte pickup wingmen.

Massa kärlek
Petter (razman)

För närvarande finns det "en kommentar"

  1. Borios skriver:

    detta är ju bara så sant. detta är precis det som precis håller på att hända mig. jag är fortfarande rädd att mian gamla vänner inte ska förstå. inte fatta hur effektivt detta faktiskt är. men man får väl ge det ett försök.

    take care

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    En intressant händelse uppkom i veckan som fick mig att reflektera över konceptet att jaga vs Välja. Jag har de senaste veckorna deltagit i en rekryteringsprocess som sökande till ett toppjobb i Stockholm. Det har varit en omfattande process där jag fått träffat professionella rekryterare/headhunters som utvärderat mig stegvist. I veckan satt jag med en [...]

    “Är killar så desperata att de behöver gå en kurs för att lära sig ragga?” Det är bara två av de frågor som jag får höra väldigt ofta när det med attraktionsexperter kommer upp. Jag kan förstå att om man inte känner till vad vi håller på med så föraktar man det. Och det är [...]

    Hej vänner här kommer en bloggpost av vår vän och co instructor in traning, han är awsome han är snygg och har en skön skägg we love u raz. Ett av dom största problemen folk har som glider in i detta är att öppna. Det är svårt första månaderna när man har fått insikten om  [...]

    En god kvinnlig vän ondgjorde sig härom dagen över detta fenomen, killar som skall spela svårfångade. Skillnaden mellan att vara just svårfångad och bara en obstinat otrevlig jävel, är tydligen inte så klar som man kan önska. Hon har skrivit ett blogginlägg om fenomenet här: http://twoforone.blogg.se/2008/september/svaratkomlig-svarfangad.html Detta är något man ofta talar mycket om i communityt [...]

    Omgivningen trycker i oss en djupt rotad önskan om att passa in, att vara normal. Det är inget nytt, det vet till och med förstagångsläsaren av denna blogg. Jag tänkte här ta upp begreppet och presentera min syn på saken. Jag är nog den som mest av alla strävat efter att vara normal. Jag kom [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör