Du börjar där det gör lite ont.
Hej allihopa!
Jag tänkte slänga in ett kort inlägg om hur man praktiskt ser till att ta steg mot att bli bättre på detta med attraktion och speciellt (då det är min lilla kärlek) krograggning.
Jag ser extremt många människor idag som aldrig gör framsteg och vissa som aldrig ens tar första steget och det gör mig alltid lika förbryllad. Ett par saker jag har lärt mig som gäller rätt så allmänt för alla är
De flesta människor överskattar hur bra de vill bli med tjejer och de flesta människor underskattar hur mycket jobb det kommer att ta dem för att nå sina mål.
Att gå ut och prata med massa tjejer är för vissa människor faktiskt inte första steget. För ett gäng människor där ute så är att skaffa sig vänner, eller tjejkompisar en bra utgångspunkt. För andra är tanken att prata med främlingar så stor att de kanske behöver gå ut och bara försöka hålla ögonkontakt med främlingar, för att sedan, nästa vecka, be om hjälp att hitta till något ställe etc.
Jag kan inte svara för alla, det allmänna för de flesta utav oss, mig som avancerad till den hypotetiska mardrömsstudenten så ska man – för att starta en utveckling – börja där det gör lite ont. Det får inte göra för ont, för då undviker man det, och inte heller ska det vara bekvämt och gött, för då sker ingen förändring.
Titta på den här bilden:

Vägen till en sådan kvinna i ditt liv börjar med små steg. Små enkla steg som i det långa loppet leder till otroliga förändringar!
Lycka till!
Även dessa artiklar kan intressera dig »
logo1 Hej alla! Återigen är det verkligen intressant med all uppmärksamhet som vi och vår verksamhet fått de senaste dagarna. Vi får massor av feedback, både uppmuntrande och skeptisk. Personligen tror jag verkligen starkt på det vi gör, hade jag inte gjort det hade inte jag och de andra grabbarna utsatt oss för den massmediala [...]
I helgen fyllde vårt forum 400 medlemmar, samtidigt som vi hade vår femte bootcamp för året. Det som är mest glädjande för oss är dock inte siffror, utan det faktum att det börjar hagla in rapporter från bootcamp-studenter från våra tidigare bootcamps, som berättar om äventyr som händer i deras liv nu, ett par veckor [...]
Hej, Nu är jag tillbaks i stan efter Summer of Love Bootcamp i Visby och en vecka i skåne. Bootcampen gick över förvantan och vi har en massa minnen och stunder att dela med oss. Idag ska jag skriva om en del i Bootcampen som vi la till som extra värde till Summer of Love [...]
Hoho, jag hittade precis en klockren video som illustrerar en av våra grundpoänger så vackert: det spelar ingen roll vad du pratar om, det som spelar någon roll är hur! I detta klipp ser vi säkerhetsinstruktion för flygplan. Men ack så kul det blir när deltagarna bara går in för det! Enjoy! //Sergej
I takt med att CR får allt mer uppmärksamhet i olika massmedia (något som bara kommer att bli mer och mer av den närmsta tiden) undrar många huruvida det är bra eller dåligt, och huruvida det vi lär ut inte längre kommer att ”fungera” om alla vet om det. När man tar upp en fråga [...]







efter att ha läst detta kände jag mig som en bil, båt eller annan pryl… den som skrivit detta är för mig mardrömspojkvännen… ;D
Det kan jag förstå, om du tolka posten som så att det är kvinnor män ska vinna över. Syftet, och så jag hoppas att folk tolkar det, med texten är att övervinna sina egna rädslor.
Men ah… Jag är kanske en mardrömspojkvän ändå.
// Alex
Nånting säger mig att hon inte är din idealflickvän heller…
Jag skulle välja mardrömspojkvännen framför en enstörig tönt om jag var tjej. Det skulle bli en intressantare upplevelse. =)