Blogg »

Nykter vs alkohol

alkohol 1197897867 741392 Nykter vs alkohol

Tja guys blir min första bloggpost. Krogen där alkoholen flödar och det är lätt att dras med i att ta en öl till innan man börjar. Låt er inte luras av det flytande självförtroendet. Det kanske gör det lite lättare att våga . Men när ni börjar med detta ta inte alkohol till er hjälp för att våga.

Först och främst hur ska ni veta vad som gick fel i gårdagens försök om ni har minnes luckor. Då kan man göra samma snesteg flera gånger innan man kan kalibrera bort det.En annan drawback är att man får alkoholen som skyddsnät. Jag är ju full yada yada. Så alkoholen blir ditt vapen till pick up. Så när du sitter där på bussen, går i affären och du ser den där tjejen. Fan det e ju dag varför kan jag inte träffa henne ute på en krog……

När man dessutom börjar med detta handlar mycket av att vara social. Säg att du ska öva på att bli social genom att prata med 20 personer på en kväll. Då menar jag inte 20st tja hur e läget utan hålla dem flytande så länge du kan. Då ska du inte ha tid att stå och smutta i dig 5 drinkar innan du börjar.

När jag började med detta så körde jag 2½ månader spik nykter. Detta gjorde till att det jag gjorde blev genuint och mig själv. Det gick inte att säga ahh men jag var ju full därför gick det inte bra.

Så i början gå ut nykter för at få effektiv övning, sedan om ni vill gå ut en kväll och riva ett ställe med era kompisar,  gör det med dock så är ett  nykter start i mina ögon den effektivaste vägen till att bli mer genuint social och bättre med tjejer.

/Daniel


Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Att knyta ett emotionellt band… Hej alla i helgen satt jag och prata med en kille som är ganska ny idet här och han berättade att han har ganska lätt för att träffa tjejer, men han hade ett stort problem som han förklarade. Han berättade att han gick fram och började prata om han såg [...]

    Idag skall jag vända mig till er tjejer som följer blogen med ett  tips på vad ni kan göra för att utmärka er från mängden av vackra kvinnor därute i vimlet. En attraktions switch som får mäns hjärta att ticka lite extra är ”en tjej som reder sig själv” dvs en tjej som följer sina [...]

För närvarande finns det "5 kommentarer"

  1. PrinceCharming skriver:

    Men RedBull är okej eller? ;) Bra bloggdebut, krya på dig!

  2. Red skriver:

    Bra tips till nybörjare =). Dumt att man inte tänkte så långt själv i början, hade antagligen kommit längre än vad jag är idag.

    Bra bloggdebut (Y)

  3. CherryCheek skriver:

    Jag går på krogen nykter ibland, och då tycker man att alla runtomkring en är jävligt sunkiga och dräggiga!

  4. Daniel skriver:

    Tack för alla kommentarer.

  5. Nisse skriver:

    Bra inlägg! (Y)

    Ska minsann gå ut nykter de närmsta helgerna!

Kommentera denna Artikel:







CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

The Beginner’s Drawing Pep Talk

The Beginner’s Drawing Pep Talk

Föds vissa män till naturlig begåvade charmtroll eller är det möjligt att lära sig bli en?

Följande artikel av konstnären Gene Snyder tycker jag slår huvudet på spiken och hans teori kan appliceras vare sig du vill bli en bättre konstnär eller attraktivare människa. Håll till godo.

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Intensivhelg Stockholm, 27-29 januari [FULL]

Intensivhelg Stockholm, 27-29 januari [FULL]

Helgen den 27-29 januari är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Förkväll med CR – Stockholm, 10 februari

Förkväll med CR – Stockholm, 10 februari

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Malmen fredag 18 november.

Intensivhelg Stockholm, 24-26 februari

Intensivhelg Stockholm, 24-26 februari

Helgen den 24-26 februari är det dags igen i Stockholm. Många har redan tagit den numera klassiska intensivhelgen för killar som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill komma igång med dejtandet på allvar.

Dagkurs Stockholm, 10 mars

Dagkurs Stockholm, 10 mars

Lördag 10 mars är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Göteborg, 23-25 mars

Intensivhelg Göteborg, 23-25 mars

Helgen 23-25 mars är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör