Blogg »

Svensson-ramen.

Jag skulle vilja presentera mig lite snabbt. Jag heter John är 24 år bor söder om Sthlm och har varit aktiv inom ”attraktions communityn” ca 2-3 år.
Jag tänkte skiva om ett fenomen som jag själv skulle vilja döpa till ”Svensson-ramen”.

OBS! Tryck på play och läs till musiken för bästa effekt ;)

I denna bloggpost skulle jag vilja rikta strålkastaren mot en man som jag lärt känna under en 2 års period. Denna man är frånskild och han har pratat mycket om livet men en hel del om hans skilsmässa, som två nära vänner pratar med varandra om vad som helst. Detta har gjort att jag har fått en djup insikt i allvaret mellan kvinnor, män och livet.

Denna man har som så många andra gått igenom en tuff skilsmässa. Han är 45+ och har ventilerat en hel del om vad han har gått igenom och hur han ser på det hela.
Från början va det hela en solskens historia där han träffa sin ”drömtjej” via ett tidigare jobb, ”det bara hände”. Dom va runt 20 år båda två, dom blev tillsammans det gick några år och hon ville skaffa familj, dom flyttade ihop, gifte sig, det ledde sen till villa, Volvo, hund och två barn. Ett klassiskt Svensson liv som i hans ord va ”Jag kunde inte önska mig något mer”.

Åren gick och en lördags morgon kom dessa ord från andra sidan sängen ”Jag vill att vi ska separera, jag orkar inte det här längre”.Detta hände för ca 10-15 år sen och enligt honom är det så lång tid det har tagit för honom att komma på fötter igen. Han fick flytta ut ur villan, in i en shaskig hyreslägenhet, dead end job, han fick bara se sina barn varannan vecka, hans vänner levde alla familjeliv och kunde inte ställa upp för honom som dom kanske borde gjort och han har inte sagt det med egna ord men hade han inte haft sina barn tror jag på riktigt att han hade hängt sig i sin lägenhet pga att sorgen va för tung.
Hälsan va egentligen det ända han hade, utöver det va han så djupt nere i träsket man kunde vara. Hans liv var förstört.

Och grejen är att han är fast i en mentaliteten som säger att man får bara en chans i livet, den chansen kommer av en slump. Just i detta fall är definitionen av ”chansen” hans dåvarande fru som han träffade av en slump eftersom dom jobbade tillsammans. Att träffa någon som man inte lär känna via en gemensam nämnare (jobb, vänner, danskursen etc etc) existerar inte hos många.
Och eftersom han nu tappat henne som han lärde känna och faktiskt blev kär i, var förmodligen hans olycka i dubbel dos eftersom han insåg att han förmodligen aldrig kommer träffa någon ny.

Jag kan säga att jag tycker på riktigt synd om dom ”äldre” låt säga att dom är alla 60-talister och äldre. Det är möjligt att dom har bra jobb, mer pengar och en högre respekt i arbetslivet. Men när det väl kommer till det liv dom lever så är dom så otroligt inskränkta, fördomsfulla och okunniga om ett friare liv.

Förstå mig rätt här! Jag säger inte att vi ska undvika ett Svensson liv. Jag menar inte att du ska vara någon Carpe Diem extremist som bara lever för dagen, skiter i att ha en ekonomisk trygghet, sitter i en lya och röker braj, endast klär sig som en power ranger, drar ut på krogen bara för att kamma så många som möjligt. Vägrar hitta en kvinna att leva med osv.
Men däremot så ska du leva som du vill och blir lycklig av tack vare dig själv och inte någon annan.

Dom flesta här, som sitter framför datorn och läser denna post är förmodligen tryggade att inte hamna i ett sådant helvete som min vän hamnade i och om ni, olyckligt nog skulle hamna där så är jag säker på att ni hittar ut därifrån fortare än ”average joe”. Och med detta menar jag inte att när ni tappat er kärlek ska dra direkt till krogen för att tröst knulla någon brud och att det då kommer kännas bättre. Men däremot finns kunskapen om att träffa någon, och ni vet att den ”någon” inte bara lämnas åt slumpen. Vi kan faktiskt ta tag i det själva!

Om något skulle hände i det sociala livet så vill i alla fall jag ha så pass bra koll på läget att jag alltid faller på fötterna och om vi nu tar träffa kvinnor som exempel så har jag bra koll på hur det fungerar och att det inte är din partner som gör dig komplett. Det är du själv som ska vara fulländad och väljer du att leva med någon så ska du se det som en bonus, inte ett måste.
Ni som faktiskt hittat hit till den här sidan är väl medvetna om att det finns teorier, metoder och faktiskt ren fakta av hur man blir en lyckligare människa, hur man får det lättare med tjejer, hur man vårdar ett förhållande på sundaste sätt och att det är oroligt viktigt med ett starkt inre.
Denna fakta är tack vare dagens högteknologiska samhälle löjligt lätt att få tag i, och det bästa verktyget kallas internet, sen att du måste ut i praktiken och testa är ju givet men det är bara du själv som sätter gränserna.

Dom flesta, och i synnerhet min vän som har varit inspiration till denna text befinner sig i en grå dimma, en ram, ett rörelsemönster.
För att visualisera detta, tänk trav/galopp hästar som har dom där lapparna vid ögonen som gör att dom bara ser rakt fram mot mållinjen och i det här fallet är mållinjen döden. Så lever många människor idag.

lonely panda at the beach 300x225 Svensson ramen.

Jag avsluta den här texten med ett litet exempel. Jag och min vän brukar lunch ihop och vid ett tillfälle när vi lämnade brickorna tog jag nummret av en tjej som också lämna brickan, min vän hann gå i förväg så när jag sen gick ikapp honom sa jag ”Fan va kul jag tog numret av en tjej där borta, blir nog en date till helgen..”

Han trodde jag ljög honom rakt upp i ansiktet. Det fanns inte i hans värld att man faktiskt bara helt enkelt kunde göra en sån simpel grej, jag menar:
MITT PÅ DAGEN, EN VANLIG DAG, EN DAG SOM ALLA ANDRA, NÄR MAN KÄKAR LUNCH. BARA HELT PLÖTSLIGT SNACKA MED NÅGON MAN INTE KÄNNER, AV DET MOTSATTA KÖNET, OCH SEN TA HENNES NUMMER??!?! Helt galet!

Så för att wrapa ihop det här tänker jag säga: Va jävligt tacksamma för att vi lever i den tid vi lever. Låt inte slumpen avgöra hur du lever ditt liv. Låt aldrig någon annan vara den största anledning till att du är den du är. Är du missnöjd med något, se till att fixa det nu!

Keep on rockin in a free world!
/
John

För närvarande finns det "7 kommentarer"

  1. Gustavo skriver:

    Bra inlägg John och Välkommen till CR-Bloggen ;)

  2. Stim skriver:

    Haha fan vad jag skrattade när du skrev ”endast klär sig som en power ranger”! Det är ju den fräckaste kläd-stilen, varför mobba den? ;D
    Mkt bra inlägg John!

  3. Smokey skriver:

    Bra talat!

  4. Ottilia skriver:

    Helt underbart. Väl talat och när man tänker efter en av anledningarna till att många tjejjer vill bli bättre på att ragga. de vill inte lita på att det en dag bara ska hända av en slump utan de vill ha en möjlighet att få saker att hända.

    För alla tycker jag att det var en otroligt läsvärd post.

  5. Laden skriver:

    Varför ger du inte din polare en spark i röven och en föreläsning så att han kommer ur sin bubbla?

    Själv är jag över 30, och har flera polare som varit tillsammans med sina tjejer sedan de varit runt 18-20, dvs de har hängt ihop i 10-12 år.
    Och deras tjejer riktigt skriker efter… kuk? (det behöver kanske inte vara just kuk men det är så jag och mina andra PU-polare kallar det när en tjej är ute efter något)
    Deras killar verkar mest sitta snällt och titta på när deras tjejer limmar och gnider sig mot en.
    Många sådana här förhållanden verkar vara rena kompisförhållanden med väldigt lite passion.
    Jag vet inte om dessa pojkvänner har fyllt någon form av trygghet hos de här tjejerna när de var yngre, men nu när de blivit lite äldre och står mer på egna ben, då sipprar andra behov sakta fram.
    Någon som har gjort liknande observation?

  6. John skriver:

    Tack för alla sköna kommentarer!

    P.S
    Gustavo, killer youtube-klipp-låt ;D

  7. Helper skriver:

    Bra skrivet!
    Tycker faktiskt att du ska hjälpa din vän. Visa honom vad som är möjligt och få honom att ändra sitt tänk.

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Randy Pausch, professor vid Carnegie Mellon University i USA diagnosticerades med cancer i augusti 2007, och fick veta att han har max 6 månader kvar att leva. Han gav i september en ”sista föreläsning” om hur man ska leva sitt liv, hur man uppnår sina drömmar osv som lades upp på Youtube och blev ett [...]

    Läste en mycket intressant artikel i dagens upplaga av DN. Den nya forskning som behandlas i artikeln tycker jag har mycket att göra med det vi ser och praktiserar här på Charismatic Revolution, så jag tänkte kommentera och reflektera lite kring delar av det hon skriver. Lyckan är till stor del genetiskt programmerad. Men med [...]

    Så, funkar det här? Det här är kanske den vanligaste och mest frekventa frågan jag får höra av killar som hör om det här med attraktion, och det var den frågan som dök upp i mitt huvud också när jag upptäckte det här. Dom flesta som upptäcker pick up gör det genom boken The game [...]

    Idag ska vi prata lite om ett ämne som de flesta vet är mycket viktigt, men som många killar ändå är dåliga på…vikten av bra wingmanship. Jag ska vara helt ärlig. Mina wings är en av mina främsta tillgångar rent gamemässigt. Det är förvisso viktigt att kunna sargea på egen hand, men en bra wingman [...]

    När man börjar med Pickup så ser ofta ens gamla kamrater det som något konstigt. ”Varför ska man göra sådär för? Sitt ner och drick öl istället” Detta kommer ofta för att man överhypear pickup, själv läste jag The Game och berättade för ALLA mina killkompisar om hur man skulle göra, om opinion openers, om [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör