Blogg »

Prioriterar bort sig själv för sin egna utveckling?

images111 Prioriterar bort sig själv för sin egna utveckling?
Jag har märkt att jag mer och mer prioriterar annorlunda sedan jag började med den här sociala utvecklingen som jag själv kallar det. Jag går ut, jag är social, jag har aldrig pratat med så här många okända människor på så kort tid, speciellt inte och samtidigt lämnat ett kaxigt, men än dock fortfarande positivt intryck.

Jag vågar säga mer saker, jag står för det jag säger, håller jag inte med någon säger jag det utan att bädda in det diplomatiskt i fina ord, men samtidigt klargör man att det är vad jag står för, och det är helt okej att vi inte tycker lika.

Men nu senaste, jag försöker pusha mig till max varje utekväll, jag vill nå min topp, varje kväll försöker jag gå ett steg längre, trappsteg för trappsteg har jag avverkat. Det är svårt att se första trappsteget, det var ett tag sedan man stod där, tidsmässigt så är det inte en så lång tid sedan men om man jämför sedan starten, dock så är det inte samma sak längre, fortfarande inget spår utav att trappan ens är halvt avklarad, det finns inget mål.

Hur gör jag då? Jag strävar inte mot något direkt, jag har ett flytande mål, men samtidigt som jag har detta mål och försöker pusha mig själv så märker jag att jag försvinner halvvägs och tappar mig själv.

Samtidigt som jag hela tiden försöker pusha mina gränser så har jag jävligt roligt, det är inte alkoholen som gör det roligt, har aldrig druckit så här litet ”generellt” på utgångar.
4/5 utgångar då folk frågar ”var det roligt igår?” Så kan jag svara helt ärligt; Ordet roligt räcker inte till.

Men jag prioriterar att pusha mina gränser, jag kör inte längre ”Go with the flow”, kör på ditt egna flyt och vad du vill göra just nu! Visserligen så har jag nästintill alltid roligt när jag går ut, men jag känner nästan ett tvång att gå ut numera, varför? För att vara social med allt och alla är som mycket annat, säg tv-spel.

Du kan vara jävligt bra på det då du spelar mycket, men om du tar en längre paus så är du inte ”jävligt bra” längre när du kör igång igen, du kanske ”bara” är bra då. Jag vet inte hur lång tid det tar för specifikt MIG att falla bakåt, så jag prioriterar bort mig själv med att jag kanske någon fredag/lördag kväll egentligen skulle vilja sitta hemma, sippa på ett glas vin, glo på någon dålig film som avbryts var 15:e minut utav jobbig reklam om tandborsten Sveriges tandläkare rekommenderar.

Jag prioriterar bort mig själv för att jag vill pusha mig själv, inte vad jag VILL göra just nu, utan kör alldeles för ofta på vad jag BORDE för att utvecklas, ibland är det kanon, det har gjort extremt mycket för mig. Men samtidigt, det är dåligt beteende att inte göra som man själv vill då och då.

Därför ska jag sitta hemma ikväll, sippa på mitt billiga vin, slappna av, sova ut.

För att vara helt galen imorgon på krogen, eller nej förresten, så fort jag sätter foten utanför dörren ska jag bryta sociala regler. Prata med folk, ge den där lilla kommentaren som faktiskt förgyller en annan persons dag.
Gör vad du vill, sitt hemma själv och ta det lugnt, men inte varje kväll. Prioritering, mina vänner, prioritering!

Puss!

För närvarande finns det "en kommentar"

  1. Jonathan (Awesomeboy) skriver:

    Det är faktiskt jävligt bra sagt, särskilt tv-spelsmetaforen fick mig verkligen att fatta vad du menar.
    Kanske exakt det jag behöver, gå ut på dagarn och snacka med random människor bara för att utvecklas istället för att sitta hemma och leka med datorn och lyssna på musik.
    Detta kan vara det jag saknar. Prioritering mannar!
    Tack:)

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Jag skulle vilja presentera mig lite snabbt. Jag heter John är 24 år bor söder om Sthlm och har varit aktiv inom ”attraktions communityn” ca 2-3 år. Jag tänkte skiva om ett fenomen som jag själv skulle vilja döpa till ”Svensson-ramen”. OBS! Tryck på play och läs till musiken för bästa effekt I denna bloggpost [...]

    “Är killar så desperata att de behöver gå en kurs för att lära sig ragga?” Det är bara två av de frågor som jag får höra väldigt ofta när det med attraktionsexperter kommer upp. Jag kan förstå att om man inte känner till vad vi håller på med så föraktar man det. Och det är [...]

    Eller följer du bara normen? Hej allihopa! Det här inlägget kommer att handla om att vara selektiv men mest av allt kommer det handla om att hitta fram till vad som får ditt hjärta att slå några extra slag. Människorna vi har i våra liv fyller olika funktioner. Personer vi raggar på, datear eller gifter [...]

    Detta är del 2 av en FR-serie på 3 delar. För del 1 kan ni klicka in er här Part II: Flytet när man väl är ute Jag satt på Game-z och lirade WC III med min kompis i en timma i väntan på att Dus och Rob skulle komma till stan. Jag tänkte inte [...]

      Tja alla jag satt igår och kollade på TV och såg trailer för kanal5 programmet Färjan som går på måndagar, och där var det:  ”I kommande avsnittet får vi vara med på när tre killar går en raggningskurs! ”  På trailern kunde man se en kille som påminner lite om Neil Strauss författaren till [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör