Blogg »

En subtil-kommunikation!

n675626974 1166367 8168 300x225 En subtil kommunikation!

Att ”subkommunicera” är att berätta något utan att faktiskt säga det ordagrant, rakt ut. Att subkommunicera görs ju självklart inte bara med ord utan mest med kroppsspråk. En sån enkel grej som att gå rak i ryggen, bra hållning och titta folk i ögonen när du pratar med dom är ju bara några exempel på att utstråla självförtroende, ett subtilt sätt att säga ”Jag har självförtroende”.

Man kan gå in hur djupt som helst på ett sånt här ämne men jag skulle vilja hålla det kort och den typen av subkommunikation som jag vill skriva några ord om är den verbala-kommunikationen.
Den största anledningen till att göra detta är att du inte uppfattas som skrytig utan istället uppfattas som en mer genuin, ärligt och intressant person som inte behöver imponera.

My favorite quote of all time: ”Tomma tunnor skramlar mer än fulla”. Dvs den som har varit med om mycket försöker aldrig hävda sig för någon, man behöver inte. Medan dom som inte har så mycket i sitt bagage ofta försöker framstå som mer än vad dom är.

Men hur gör man då när man träffar en person för första gången som man tycker verkar trevlig eller rent av attraherad av?
Jag menar man vill ju byta erfarenheter och storys på ett snyggt sätt, och få den andra på så kort tid bli nyfiken på dig! Du vill ju kunna berätta om våningen på Östermalm och i Beverly hills, jorden runt resorna, ditt stående efternamn på playboy mansions gästlista eller din 30 cm långa lem!
Hur gör man detta utan att verka som en skrytmåns, en tölp en jävla ”Show off”!?

Jo, dels så ska du ha ett kroppsspråk som indikerar att man är självsäker och trygg i sig själv.
Men vi hoppar över den biten och koncentrerar oss på den verbala kommunikationen.

Exempel: ”Jag var i USA 1 år och livnärde mig på poker i Las Vegas, där jag hade en hel våning för mig själv på hotellet Caesars Palace”.

Skulle en främmande person säga det där till mig inom dom första minuterna/timmen skulle mina varningsklockor börja ringa och jag skulle nog inte ens ge personen en chans även om det skulle varit sant.

Skulle personen däremot säga (med glimten i ögat) ”Om du drar till Las Vegas nån gång, måste du gå in på Ceaesars Palace och dra ”Baksmällan” repliken, is this the real ceasars palace? dom lär vara så jävla trötta på den men det är så jävla kul”

Där har vi ett snyggt subtilt sätt att säga att man var i Las Vegas. Detta leder ju till nyfikenhet och om det nu är en person som har lite skinn på näsan och kanske också rest så kanske han/hon besvarar med en rolig anekdot om när han/hon var i Los Angeles eller Finland eller Jönköping.
Eller så undrar personen om vad du gjorde i Vegas och du berättar att du gamblade och där ifrån får ni upp en mer lättsam och oskyldig konversation.

Ta små steg i början när du vill dela med dig av erfarenheter till en främmande ny person! Du vill ju inte skrämma bort personen med att verka vilja framstå som en ”Big shot” oavsett om du är det eller inte. Men va inte blyg med att dela med dig av dig själv och vem du faktiskt är!
Desto bättre socialt kallibrerad du blir, desto grymmare kommer du behärska din subtila kommunikation!

/
John

För närvarande finns det "en kommentar"

  1. Per hagman skriver:

    Intressant artikel John skriver om subtilitet.
    Min erfarenhet av poker är mest från internett.
    Fördelen med i nett är att jag kan vara ”hemma” och i rätt modus när jag spelar.
    Min egna psykiska status / dagsform är avgörande vid intensivt spel och stora insatser.
    När dagsformen är optimal och kalla händer uteblir vid borden , får jag en hygglig skörd från borden.
    Åka till vegas blir lätt mest förväntansfullt och mindre givande , är min erfarenhet.
    Men ok , vegas är en rolig upplevelse i sig men man bör begränsa sig till själva upplevelsen och vara var på sin dagsform.

Kommentera denna Artikel:








Även dessa artiklar kan intressera dig »

    Så, jag är Intuition, nog inte många av er som vet vem jag är, kanske mest dom som varit på forumet sen två år tillbaka. Ja jag var faktiskt en av dom första tjejerna här, tro det eller ej. Och idag tänkte jag berätta lite om självutveckling, min egen och hur ni själva kan göra [...]

    Jag var ute med några kamrater och hade drucket betydligt för mycket alkohol för att det ska vara värt ens att gå ut när man tänker i raggningsyfte. Hade dock trevligt och roligt. Alkohol, även kallat socialt glidmedel kan göra att man får en jätterolig kväll. Resutlatmässigt var det dock sämre. Jag svamlade nog mycket [...]

    Det här är fan ett ämne! Den person du är idag har formats av din uppväxt. Ja, okej du kanske har kommit långt i din utveckling till att bli ”The man” eller ”Wonderwoman”, men den du var innan har du dina föräldrar och din omgivning att tacka för. Det sägs att man föds med två [...]

    När man börjar med Pickup så ser ofta ens gamla kamrater det som något konstigt. ”Varför ska man göra sådär för? Sitt ner och drick öl istället” Detta kommer ofta för att man överhypear pickup, själv läste jag The Game och berättade för ALLA mina killkompisar om hur man skulle göra, om opinion openers, om [...]

    Tjena, John här, jag kommer kanske gnissla mot en del här men its all love! Det finns en trend hos många inom communityn och den trenden är att varje dag, varje stund, varje minut är någon slags energisk monster orgasm, ni vet, en sån där man får när Jessica Alba kliar en på ryggen samtidigt [...]

CR på Facebook

BETALNINGSALTERNATIV

BETALNINGSALTERNATIV

Nu kan du även köpa våra produkter och tjänster via kortbetalning, faktura och delbetalning!

Arkiv

På djupet med CR

PADJUPETMEDCR

"På djupet med CR" är vår löpande serie med korta seminarier där vi varje gång avhandlar ett avgränsat ämne på djupet.

Translate this Webpage

Arkiv

Aktuellt

På djupet – streamat

På djupet – streamat

Nu finns de tre av föreläsningarna från seminariedagen ”På djupet med CR” att se direkt i webbläsaren!

Personlig coaching

Personlig coaching

På personlig coaching med oss får du på ett diskret och bekvämt sätt den hjälp du vill ha.

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Förkväll med CR – Stockholm, 11 maj

Vi kör en ”Förkväll med CR” i Stockholm igen! Läs mer här och kom förbi och häng med oss på Hellströms fredag 11 maj.

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Dagkurs Stockholm, 19 maj

Lördag 19 maj är nästa tillfälle för det senaste tillskottet i vårt kursutbud, en praktisk endagskurs om hur man flirtar och tar kontakt tjejer på dagtid ute i ”vanliga livet”.

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Intensivhelg Stockholm, 25-27 maj

Helgen den 25-27 maj är det dags för ännu en intensivhelg i Stockholm. Hundratals killar har redan tagit den numera klassiska helgkursen som är en oförglömlig helg bland huvudstadens hetaste inneställen och en grundlig praktisk utbildning för dig som vill få en rivstart.

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Intensivhelg Göteborg, 1-3 juni

Helgen 1-3 juni är det Göteborgs tur än en gång. Programmet är detsamma som alltid och föreläsningarna kör vi i lokaler nära avenyn och stans bästa uteställen.

INTENSIVHELG

INTENSIVHELG

Läs mer om intensivhelgen, vår mest populära coachingprodukt som innebär tre dagars intensiv utveckling och garanterade resultat. Finns i Stockholm, Göteborg och Malmö.

På djupet med CR

På djupet med CR

Nu finns våra "på djupet med CR" även på DVD till ett (tycker vi) väldigt bra pris. Perfekt för er som missat någon del, inte bor i närheten eller bara gillar att samla på det vi gör